Muzeum Twierdzy PrzemyЕ›l powstaЕ‚o z inicjatywy czЕ‚onkГіw Stowarzyszenia 3 Historycznego Galicyjskiego PuЕ‚ku Artylerii Fortecznej im. KsiД™cia Kinsky'ego i jest kontynuacja prowadzonej w latach 2002-2009 ekspozycji staЕ‚ej pod nazwД… Muzeum Twierdzy Przemyskiej, ktГіra mieЕ›ciЕ‚a siД™ w Klubie Garnizonowym przy ulicy Grodzkiej 8.
Obecna siedziba muzeum znajduje siД™ w budynku Cechu RzemiosЕ‚ RГіЕјnych przy ulicy Katedralnej 6.
W muzeum zgromadzone sД… przedmioty pochodzД…ce z terenu dawnej Twierdzy PrzemyЕ›l z koЕ„ca XIX i poczД…tku XX wieku, z okresu budowy twierdzy i pierwszych lat wojennych.
Wśród eksponatów można zobaczyć broń biała i palną, wyposażenie żołnierzy, zdjęcia, elementy pancernego wyposażenia fortów, pociski i zapalniki artyleryjskie oraz wszelkiego rodzaju przedmioty osobiste i użytkowe, należące do załogi twierdzy.
Przedmioty wielkogabarytowe takie jak pancerna wieЕјa obserwacyjna, czД™Е›Д‡ pancernej wieЕјy bojowej oraz czД™Е›ci wysadzonych dziaЕ‚ znajdujД… siД™ na terenie fortu XV Borek w Siedliskach, ktГіry jest filiД… Muzeum Twierdzy PrzemyЕ›l.Festung Przemysl, Przemysl Fortress GPS: N 49'46'53.2" E 22'46'11.53"