Informujemy wszystkie instytucje i osoby prywatne, że nasz pułk chętnie wezmie udział w imprezazch plenerowych organizowanych w regionie (jarmarki, festyny, targi itp). Gwarantujemy prezentację w oryginalnych mundurach armii CK, różnej rangi i w uzbrojeniu z epoki. Na imprezach możemy zorganizować punkt parzenia herbaty w oryginalnym samowarze oraz herbaty z CK rumem :) Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z kilkudniowym wyprzedzeniem potrzebnym do przygotowania spotkania z numerem tel. 603-03-77-76 - Piotr Bacza lub 792-49-50-10-Wacław Górniak.
   » Id� do strony: 1, 2


 Ekumenizm w Twierdzy  

   W sobotę 7 czerwca odbyło się kolejne już spotkanie ekumeniczne. Organizatorzy na miejsce tego wydarzenia wyznaczyli Fort XV Borek w miejscowosci Siedliska. Wszystkich przybyłych gosci w imieniu organizatorów przywitał prezes Stowarzyszenia 3 Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky`ego major Jerzy Sliwka. Następnie ksiądz kapelan mjr Władysław Kozicki oraz honorowy kapelan twierdzy ksiądz kapelan mjr Jerzy Mokrauz odmówili modlitwę w intencji wszystkich poległych walkach o Twierdzę Przemyską. Po modlitwach trębacz orkiestry harcerskiej z Żurawicy odegrał Capstrzyk. Wszystkich uczestników tego spotkania ekumenicznego, zaproszonych gosci, przybyłych mieszkańców Siedlisk poczęstowano grochówką z wojskowego kotła i zaproszono do pieczenia kiełbasy przy ognisku. Organizatorami spotkania ekumenicznego byli Honorowy Kapelan Twierdzy ksiądz kapelan mjr Jerzy Mokrauz, Stowarzyszenie 3 Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. księcia Kinsky`ego, oraz Stowarzyszenie PAX WOBIS.
   

   

   

   


 Dni fajki  

   Dni fajki odbywają sie corocznie w Przemyslu gdyż tutaj jest stolica Polskiej fajki. Fajki zaczęto produkować w Przemyslu w latach 70 XIXw. Pracowało tu wówczas 70 fajkarzy, głównie na użytek żołnierzy Twierdzy i całego cesarstwa. Działała tu m.in. sławna wytwórnia Wincentego Swobody z Czech. Dzisiaj wytwórni jest tu 11 a najsławniejsze z nich to wytwórnia Ludwika Walata produkująca od lat 20 XXw i wytwórnia Bróg Zbyszka Bednarczyka. W Przemyslu znajduje sie jedyne w Polsce Muzeum Fajek, w którym można zobaczyć fajki gliniane, porcelanowe, drewniane, długie i krótkie tzw "marszowe", najstarsze pochodzą z XVIIw. niektóre są bogato zdobione jak np. biedermeierowska fajka w kształcie głowy damy w kapeluszu czy w kształcie głowy konia (podobną palił Bohdan Chmielnicki). Większosć żołnierskich fajek zdobiła podobizna cesarza Franciszka Józefa - można je zobaczyć w "Muzeum Twierdzy Przemyskiej". Duża częsć naszej kolekcji to rękodziło samych żołnierzy odbywających służbę w najdalej wysuniętej na wschód twierdzy cesarstwa austo-węgierskiego.
   

   

   

   


 Podróż historyczna do Fortu XV Borek  

   W Sobotę 24 marca miała miejsce podróż historyczna do Fortu XV Borek. Uczestniczyli w niej kapelani wojskowi, obrzędu łaćińskiego o. ppkk Andrzej Gut i obrzędu prawosławnego mjr Jerzy Mokrauz, grupa żołnierzy z polsko-ukraińskiego batalionu sił, harcerze 21 PDH oraz uczniowie szkoły podstawowej nr 15.
Odbyła się modlitwa ekumeniczna ku pamięci 92 rocznicy poległych w walkach o twierdzę. Następnie przy ognisku poszczególne grupy prezentowały swoją wiedzę w konkursie oraz sprawnosć w pokazach musztry oraz procedur interwencyjnych.
   Na Zakończenie zwycięzcy oraz uczestnicy pokazów zostali uhonorowani nagrodami i pamiątkowymi dyplomami przez dowódcę 3 Historycznego galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. ks. Kinskye'ego.
   

   

   
   » Id� do strony: 1, 2